Skip links
banner02-v03

Pohyb zlepšuje průchodnost střev

Pravidelná fyzická aktivita podporuje pohyb střev, což může zabránit vzniku hemoroidálního onemocnění. Časté sezení je tedy třeba vyvážit pravidelným pohybem. V průběhu dne bychom proto měli zařazovat každou hodinu krátké přestávky, během nichž se vždy protáhneme a uděláme alespoň pár kroků po kanceláři nebo po bytě. Když se budeme hýbat my, hýbe se i naše střevo, a tím pádem budeme řádně vypuzovat stolici.

Doporučuje se také denně se věnovat chůzi, čím svižnější, tím lepší. Vhodný je i nordic walking, běh, jóga, pilates, bruslení nebo koloběžka. Naopak méně vhodná je častá cyklistika, jízda na koni, dřepy se závažím, sedy-lehy a veslování. Záleží ale, jak často a intenzivně se těmto sportovním činnostem věnujeme. Projížďka na kole jednou za měsíc nám potíže nezpůsobí.

Tipy na cviky na doma

Pokud spíše cvičíme v pohodlí domova, měli bychom se zaměřit na svaly středu těla a hýžďové svaly. Obě skupiny se podílejí na vzpřímeném postoji a správném držení pánve. Hýždě zajišťují také ovládání kyčelního kloubu. Alespoň lehké cvičení pomáhá předcházet mnoha problémům s páteří, trávením a zhoršováním projevů hemoroidálního onemocnění.

Zanožování a unožování

Stoupneme si čelem ke zdi. S nádechem nohu zanožujeme a s výdechem se vracíme do výchozí pozice.

S dalším nádechem unožíme nohu do strany do takové výšky, aniž bychom se lámali na boku v pase a poté ji vracíme zpět.

Nyní opět zanožíme. Jde o krátké táhlé pohyby nohy, nikoliv o švihání. Neprohýbáme se v bedrech a nevytáčíme boky. Hlídáme si, aby byla cvičící noha stále propnutá. Druhá noha může být mírně pokrčená.

Důležité je aktivování hýžďových svalů, odkud musí pohyb vycházet. Provedeme 3 série po 20 opakováních na každou nohu.

cviky
cvik

Zvedání nohy vkleče

Přejdeme do pozice kočky – nohy jsou na kolenou, chodidla na nártech a dlaně jsou pod rameny. Záda jsou rovná, hlava v prodloužení páteře a střed těla pevný.

S nádechem zvedáme nohu, aby se koleno dostalo trochu nad úroveň kyčle, ale zároveň tak, abychom se u toho neprohnuli v zádech. S výdechem nohu spouštíme dolů těsně nad podložku.

Koleno úplně nepokládáme. Provedeme 3 série po 15 opakováních na každou nohu.

Poloviční most s jednou nataženou nohou

Lehneme si na podložku, pokrčíme nohy a chodidla položíme na zem.

S nádechem sevřeme půlky a vytáhneme pánev směrem vzhůru. Jednu nohu protáhneme směrem ke stropu a s výdechem se vracíme s pánví těsně nad podložku. Půlky necháme po celou dobu sevřené a boky držíme v rovině.

Pokud cítíme daleko více zadní stehna, přitáhneme v základní pozici patu více k zadku. Provedeme 3 série po 10 opakováních na každou nohu.

cvik