Skip links
rady-header-foto

Hemoroidální uzlíky jsou součástí žilní pleteně v řitním kanálu, kde napomáhají k jemnému utěsnění konečníku a dosažení kvalitní kontinence. Působí jako hydraulické polštáře, které na sebe naléhají a doplňují tak funkci svěrače. Při pocitu nepříjemných příznaků z důvodu rozšíření těchto žilních pletení hovoříme o…

Více

Zdravotní obtíže spojené s hemoroidy, které si vynutí návštěvu lékaře, rozhodně nepatří k příjemným záležitostem. Rozhodnutí podstoupit lékařské vyšetření vyžaduje ze strany pacienta dostatečnou míru odhodlání k překonání studu. Pro mnoho lidí může být nepříjemné sdělit tak intimní problém svému praktickému lék…

Více

V podvědomí populace přetrvává přesvědčení, že jak mohou být nepříjemné, někdy až bolestivé projevy samotného hemoroidálního onemocnění, jsou takové i léčebné zákroky, kterými se hemoroidy ošetřují. Během posledních let však byly vyvinuty…

Více

Máte zájem přečíst si víc?

Zeptejte se odborníka

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Martin Kouda, prokotolog z CHIMARE clinic a FN Motol v Praze.

Dobrý den, Je mi 28 let, mám dost sedavé zaměstnán (IT), poslední dobou pozoruji krev na toaletním papíru a toaletě, není to každý den, většinou tak ob den. Nyní mám pocit vlhka a tlaku. Krev je jasně červená. Jsou to hemoroidy, nebo to může být i něco jiného?

Dobrý den. Vámi popisované příznaky odpovídají hemoroidálnímu onemocnění s vysokou pravděpodobností. Pocit vlhka někdy způsobuje i kombinace s perianální ekzematizací. U jedinců Vašeho věku ale může mít podobné příznaky i manifestace nespecifického střevního zátětu v oblasti přechodu řitního kanálu v konečník (konkrétně Ulcerózní proktitida). Je vhodné u každého krvácení při vyprazdňování jednoznačně identifikovat zdroj. Proto určitě s tímto problémem vyhledejte lékaře – praktického, gastroenterologa, chirurga, proktologa.

Dobrý den, trpím hemoroidy 2. stupně a jsem objednaná na ligaci. Byla jsem lékařem ujištěna, že se jedná o bezbolestný zákrok a že druhý den budu úplně fit. V diskusi na internetu na toto téma jsem se dočetla, že někteří pacienti měli po zákroku značné bolesti a to i několik dní. Já musím být hned následující den po ligaci bezpodmínečně v práci, kde budu muset asi 8 hodin nepřetržitě sedět. Chtěla bych se proto zeptat, zda by nebylo lepší s ohledem na tuto skutečnost změnit termín zákroku. Moc děkuji za odpověď!

Dobrý den. Rozhodně nelze jednoznačně garantovat bezbolestnost zákroku. Nasazení ligace je téměř vždy provázeno tlakem či pocitem nucení na stolici, trvajícím cca 2-3 dny. Bolestivost se dostavuje, pokud je ligace (elastický kroužek) nazazen blízko přechodu sliznice a kůže řitního kanálu, t.j. nevhodně více zevně, než je potřeba. Pokud je při nasazení ligace zachycen okraj kůže (anodermu) dochází k popisované bolestivosti i několik dní. Jestliže potřebujete bezpodmínečně po zákroku nepřetržitě sedět a soustředit se, rozhodně bych zákrok odložil na vhodnější dobu. Je-li však zákrok proveden optimálně není bolestivý, ale tlakový diskomfort bývá přítomen. Při nasazení kroužku hlouběji do řitního kanálu až nad hemoroidální uzel je tlaková citlivost minimální, ale rovněž je minimální i efekt metody na zmenšení uzlu.

Dobrý den, po 3 těhotenstvích trpim hemeroidy. Mám 4 útvary vně konecniku. Asi 1cm 2x, 2cm 2x. Dle vyšetření pred nekolika lety je prý jediná léčba chirurgická, že se musí řítní otvor kvuli uzlum dokola orezat. Jsou to takové plandave vyrustky a 2 uzly zasahují dovnitr. Vadi mi, že uzly viditelne vyčnívají, s intimní hygienou to není snadné a při každé větší stolici nebo průjmu lehce krvácí. Byla jsem upozorněna, že operace má dlouhé hojení i 2 mesice s dlouhodobou neschopnosti. Vůbec si to neumím představit. Bojím se i následků po operaci, povolení sverace apod. Je mi 40 let. Prosím o radu, zda operaci podstupovat a jaká jsou rizika.

Dobrý den. Jak problém popisujete, jedná se o perianální kožní výčnělky (zdvojenou nadbytečnou kůži vytaženou z okraje řitního otvoru). Toto činí obtíže hygienické, kosmetické a estetické. Po opakovaných těhotenstvích se vyskytují často. Z popisu velikosti a počtu výčnělků, kdy budete jistě mít zvětšené i vnitřní hemoroidální uzly je skutečně správným řešením operace v celkové anestezii v nemocničním zařízení, kdy budou odstraněny jak zvětšené vnitřní hemoroidy tak výčnělky s provedením plastiky anu. Je pravdou, že po zákrokové období je bolestivé a je potřeba počítat alespoň s 3 týdny trvající prac. neschopností (po vyprázdnění je nutnost sprchovat, obtíže při sezení do vymizení bolestivosti, vyloučení fyzické námahy…). Pokud je operace provedena zkušeným proktologem, nemusíte se rozhodně obávat porušení svěrače či inkontinence. Rozhodnutí podstoupit odstranění výčnělků je vždy na pacientovi (jak uvedeno, nejedná se o problém zdravotní). Jestliže ale máte kromě obtíží s výčnělky i obtíže hemoroidání (pálení, svědění, krvácení, tlak, bolestivost…) je vhodné operaci podstoupit.

Máte problémy s hemoroidy
a rádi byste váš problém
konzultovali s lékařem?