Skip links

Jak probíhá vyšetření hemoroidů?

MUDr. MARTIN KOUDA

Návštěva lékaře za účelem vyšetření konečníku a hemoroidů není považovaná za příjemnou záležitost. Pro mnoho lidí může být nepříjemné svěřit se praktickému lékaři. Toto rozhodnutí vyžaduje od pacienta odhodlání k překonání studu. Řešením může být návštěva proktologa, specialisty na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva. Zaměřuje se zejména na léčbu hemoroidů ambulantními metodami.

Od lékařů je vyžadován citlivý a šetrný přístup, aby se zabránilo duševní nebo tělesné traumatizaci pacienta. Před samotným vyšetřením je pro lékaře důležité cílenými dotazy získat důvěru a kompletní představu o příznacích, které onemocnění provázejí. Základní je údaj o délce trvání potíží a dosavadní léčbě. Následují dotazy týkající se výskytu jednotlivých příznaků a jejich charakteristik.

Otázky ke krvácení z konečníku

U krvácení se ptáme, kdy se objevuje, zda při stolici, mimo ni a jestli jde o pravidelnou záležitost. Důležitý je i vzhled krve, jestli je jasně červená, tmavě červená, tekutá nebo sražená. Zda je krev samotná či smíšená se stolicí i to, jestli je na povrchu stolice, smíšená ve stolici nebo pouze na toaletním papíru. Dotazy se týkají i intenzity krvácení (po kapkách, prudké, stříkající, stopové).

Otázky k bolesti konečníku

V případě bolesti zjišťujeme, zda se projevuje při stolici, po stolici nebo nezávisle na ní. Jestli se objevuje v okraji řiti či uvnitř konečníku a má bodavý, řezavý, tupý, pulsující nebo pálivý charakter. Otázky se mohou týkat i bolesti břicha a nadýmání.

Otázky k dalším projevům

Dále se dotazujeme, zda si nemocný nahmatal nějaká zduření či hmatné útvary uvnitř a kolem řitního otvoru, pozoruje-li sekreci z konečníku (hlen, hnis, pocit vlhnutí) nebo jestli pociťuje svědění konečníku. Zjišťuje se konzistence stolice: zácpa, průjem (počet a vzhled stolic), střídání zácpy a průjmu, „úzká stolice“. Následují dotazy na chuť k jídlu, eventuální hmotnostní úbytek, teploty, doprovodné obtíže s močením či gynekologické potíže (u žen). Pro stanovení rizika genetické zátěže nádorovým onemocněním se dotazujeme na výskyt nádorového onemocnění v rodině, a to zejména u sourozenců, rodičů a prarodičů pacienta.

Co obnáší vyšetření konečníku?

Po získání výše uvedených anamnestických údajů následuje vyšetření lékařem. Vhodné je pacienta o každém kroku ve vyšetřování předem informovat. Pacient je vyšetřován v poloze na kolenou a loktech s prohnutím v bederní páteři s koleny mírně od sebe. U nemocných, kteří nejsou schopni pokleku, je zvolena vyšetřovací poloha na levém boku. Lékař zahajuje proktologické vyšetření pohledem na oblast řitní krajiny, což umožní posoudit asymetrii, zduření a barvu kůže a odhalit tak přítomnost ekzému, otoku, jizev, píštělí, bradavic a trhlinek kolem řitního otvoru.

Po oddálení hýždí od sebe lze dobře vyšetřit samotný řitní otvor: jeho uložení, tvar, edém, jizvy, výčnělky, vyhřezávající hemoroidální uzly, polypy a nádory. Po výzvě ke stažení svěrače a zatlačení je patrná funkce svěrače. Pohmatem je v okolí řiti zjišťováno zduření, ložisko abscesu (hnisavé hlízy), nádory a jizvení. U píštělí lze pohmatem sledovat také jejich průběh pod kůží.

Vyšetření per rectum (zasunutí prstu do řitního kanálu a konečníku) je prováděno prstem v rukavici potřené vhodným lubrikantem. Toto vyšetření není bolestivé, spíše tlakově nepříjemné. Vyšetří se pozorně řitní kanál a dolní část konečníku. Zjišťuje se bolestivost, lokalizace bolesti, stah svěračů, zúžení (jizvou, zánětem, nádorem) nebo přítomnost rezistence (ložisko zánětu, nádor, polyp, trombózovaný hemoroid). Vyšetřením lze dosáhnout do hloubky 7-8 cm.

Jaké další potíže může vyšetření odhalit?

Perianální hematom

Je charakterizován bolestivým zduřením v oblasti řitního otvoru, vyvolán námahou při stolici nebo usilovném kašli. Jedná se o natržení žilní stěny v zevní hemoroidální pleteni.

Akutní perianální trombóza

Trombóza (krevní sraženina uvnitř zevního hemoroidálního uzlu) je patrná jako promodrávající resistence, tuhá, bolestivá bulka velikosti hrášku až třešně, krytá napjatou vyhlazenou kůží. Tato komplikace se vyskytuje častěji v mladším věku.

Anitis

Anitis je zánět sliznice řitního kanálu kryjící hemoroidy, například při déletrvajících průjmech, kdy je sliznice zvlášť náchylná ke krvácení.

Akutní tromboflebitida hemoroidálního uzlu

Hluboký zánět žilní hemoroidální pleteně. U I. stupně se manifestuje jako uzlovité zduření uvnitř řitního kanálu, u II. a III. stupně se zpravidla kombinuje s výhřezem uzlu navenek a jeho uskřinutím stahem svěrače. Uzel se nedá zasunout zpět, je výrazně oteklý a postupně propadá zvředovatění až sněti, což bývá provázeno výraznou bolestivostí a teplotou.

Máte zájem přečíst si víc?